Güncel SonDakika

Ayasofya Camii, müze statüsünden çıkarıldı

Ayasofya’yı müze statüsünden çıkararak ibadete açan karar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalandı.  Resmi Gazete’de yayımlanan 10 Temmuz tarihli bu karar ile Ayasofya Camii yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi. 24 Kasım 1934..

Ayasofya Camii, müze statüsünden çıkarıldı

Ayasofya’yı müze statüsünden çıkararak ibadete açan karar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalandı.  Resmi Gazete’de yayımlanan 10 Temmuz tarihli bu karar ile Ayasofya Camii yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi.

24 Kasım 1934 tarihli Camiden müzeye dönüştürülmesine dair Bakanlar kurulu kararının Danıştay 10.Dairesi tarafından  iptal edilmesiyle cami statüsü kazanan Ayasofya yeniden ibadete açılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan kararda şu ifadeler yer alıyor:

“İstanbul ili Fatih ilçesinde bulunan Ayasofya Camii’nin müzeye çevrilmesi hakkındaki 24/11/1934 tarihli ve 2/1589 sayılı Bakanlar Kurulu kararı, Danıştay 10. Dairesi’nin 2/7/2020 tarihli ve E:2016/16015, K:2020/2595 sayılı kararı ile iptal edildiğinden,Ayasofya Camii’nin yönetiminin 22/6/1965 tarihli ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 35. maddesi gereğince Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek ibadete açılmasına karar verilmiştir”

BAKAN ERSOY: DANIŞTAY KARARI HAYIRLI OLSUN…

Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesinin ardından, sosyal medyada açıklamada bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Fatih Sultan Mehmet Han’ın emaneti Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılmasının önündeki engeli kaldıran Danıştay kararı hayırlı olsun. Bir dünya mirası olan Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi titizlikle korunmaya devam edilecektir” ifadelerine yer verdi.

TURİZM SEKTÖRÜNDEN İLK AÇIKLAMA TUREB YÖNETİMİNDEN….

Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülerek ibadete açılması ilk günlerden itibaren turizmciler tarafından tartışılmaya devam ederken; turizm meslek örgütlerinin  karar ile ilgili sessizliğini TUREB-Türkiye Turist Rehberleri Birliği yazılı açıklaması ile bozdu. Son alınan kararla birlikte Ayasofya’nın barış ve hoşgörüyü temsil eden  niteliğini yitirdiğine dikkat çeken TUREB Yönetimi; “Bir turizm ülkesi olan Türkiye’mizi, medeniyet, inanç vb çatışmalarının merkezinde görmekten endişe duyuyoruz. Bir müze olarak Ayasofya yüzlerce yıllık Türk hoşgörüsünün bu topraklardaki en nadide çiçeği halinde kalmalıydı. Bu kararın dünyadaki yankılarının ve etkisinin, pandemi nedeniyle zaten büyük darbe almış Türkiye turizm endüstrisinin milyonlarca çalışanının ve ailelerinin hayatlarını daha da zorlaştıracağını düşünüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

TUREB Yönetimi’nin konu ile ilgili açıklamasının tamamı ise şöyle:
Değerli meslektaşlarımıza ve kamuoyuna,

Son bir kaç aydır süren Ayasofya ile ilgili tartışmaları endişe ile izliyor olmamıza rağmen, doğruyu yapmak adına yargıya intikal etmis bir konuda TUREB olarak yorum yapmamayı tercih ettik. Hayatlarını Ayasofya’nın da dahil olduğu Türkiye’nin kültür varlıklarını dünyanın her yerinden ziyaretçilere tanıtarak kazanan, çalıştıkları bu eşsiz tarihi mekanlara aşkla bağlanan profesyonel turist rehberleri adına bu açıklamayı yapmayı zorunlu görüyoruz:

Turist Rehberleri olarak bir çoğumuz ülkemizi Hz. Mevlana’dan, Hacı Bayram Veli’den, Fatih Sultan Mehmet’ten ve daha nicelerinden gördüğümüz, öğrendiğimiz hoşgörü ülkesi olarak tanıtmaktan gurur duyuyoruz. Ayasofya, böylesi bir hoşgörünün ve zenginliğin en önemli simgelerinden biri olarak, hem dünyadaki hem de ülkemizdeki başyapıtlardan birisidir.

Son alınan kararla birlikte Ayasofya maalesef bu niteliğini yitirmiş olacaktır. Bir turizm ülkesi olan Türkiye’mizi, medeniyet, inanç vb çatışmalarının merkezinde görmekten endişe duyuyoruz.

Bir müze olarak Ayasofya yüzlerce yıllık Türk hoşgörüsünün bu topraklardaki en nadide çiçeği halinde kalmalıydı. Bu kararın dünyadaki yankılarının ve etkisinin, pandemi nedeniyle zaten büyük darbe almış Türkiye turizm endüstrisinin milyonlarca çalışanının ve ailelerinin hayatlarını daha da zorlaştıracağını düşünüyoruz.

Saygılarımızla,

TUREB YÖNETİM KURULU

———————————————————————————————————————

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL