Güncel

TÜRSAB’ın 300 kişilik İnfosu sorumsuzluk mudur

TÜRSAB’ın Kuşadası’nda gerçekleştirilen 300 kişilik infosu  tartışılmaya devam ediyor. Deneyimli turizmcilerden Bülent Bek infonun büyük motivasyon yarattığına dikkat çekerken, Selma Yılmaz  yeni normalleşme sürecinde 300 kişilik infoyu büyük sorumsuzluk olarak..

TÜRSAB’ın 300 kişilik İnfosu sorumsuzluk mudur

TÜRSAB’ın Kuşadası’nda gerçekleştirilen 300 kişilik infosu  tartışılmaya devam ediyor. Deneyimli turizmcilerden Bülent Bek infonun büyük motivasyon yarattığına dikkat çekerken, Selma Yılmaz  yeni normalleşme sürecinde 300 kişilik infoyu büyük sorumsuzluk olarak değerlendirdi.

TURGÖN GÜNDEMİ- Nilgün Atar

Meslek örgütü Türsab yıllardır çeşitli destinasyonlarda infolar düzenler. 2-3 günlük etkinliklerde kentin tanıtımı yapılır, birkaç gün basının gündemine girer, işbirliği konuşulur, ardından herkes evine döner. 2019 yılında Karadeniz infosuna 500 kişi katılım olduğunu basına yansıyan haberlerde okuduk.  Doğru ise  çünkü haberlerde katılımcı sayılarının 50-100 kişi arasında değiştiğini görüyoruz biraz araştırdığımızda. Tıpkı Kuşadası infosunda olduğu gibi.

Korona günlerinde yoğun katılımı nedeniyle çok tartışılan bu infonun gerçek katılımcı sayısını netleştirmek gerekiyor zira TÜRSAB web sitesinde 250 kişiyle açıklanan katılımcı sayısı, haberlerde 300 kişi civarı olarak farklı rakamlarla aktarılıyor. Sektörde ise 300-350 kişi olarak belirtiliyor.

Tartışmayı yaratan çıkış noktası ise korona gölgesinde turizmde yoğun kalabalık ortamlarda sosyal mesafenin korunamamasının yaratacağı sorunlar… 1 Haziran itibariyle başlayan yeni normalleşme sürecinde Temmuz’un ilk günlerinde düzenlenen 3 günlük “250 ya da 350” kişilik ulusal info ile ilgili TURGÖN Üyesi  iki deneyimli turizmcinin  farklı bakış açılarını gündeme taşıyoruz. Her iki turizmci de kendi görüşlerinin doğru olduğunu savunuyor.

Kuşadası infosuna katılan Bizce Tatil Genel Müdürü Bülent Bek; yeni normalleşme sürecinde gerçekleştirilen ulusal çapta organizasyonun  seyahat acentalarına büyük moral verdiğini  TURGÖN Platformu’nda şu detaylarla  paylaşıyor:

“Değerli Meslekdaşlarım,

 Yaklaşık 5 aylık bir süreçte hepimiz evlerimize mahkum olduk. Turizmden o kadar uzaklaştık ki mesleki melekelerimizi bile unutmaya başladık. Biz seyahat acentalarının en büyük gücü ve işimizin ana dinamiği Moral ve Motivasyonumuzu da epeyce yıprattık.  Tam bu süreçte geçen hafta Kuşadası BTK dan yurtiçi tur ve otel satışı yapan acentalarımıza özel bir info daveti aldık. Ülke genelinde yaklaşık 35 BTK Başkanlığı bu infoya davet edilmiş. Bu zor şartlara rağmen Kuşadası TÜRSAB BTK büyük bir buluşma tertip etmiş. 300 e yakın seyahat acentası bu davete icabet ederek Kuşadası’nda buluşmuş oldular. Aydın Valiliği, Kuşadası Belediyesi ve Ticaret Odası, bölge otel ve restoranları taşın altına ellerini koyarak yüzlerce seyahat acentasını bölgelerinde ağırladılar.

Geçmişte de birçok infoya katılmış biri olarak neredeyse dizlerinin üzerine çökmüş bir sektöre “bu ülke için lazımsınız” mesajının verildiği ve motivasyon kazandırıldığı çok çok anlamlı ve özel bir info programı oldu. Ben kendi adıma söylemeliyim; büyük bir moral bulduğumu ve yeni normalleşme sürecinde otellerin önlemlerini yerinde inceleme fırsatı yakaladığımı belirtmeliyim.

Ülkemizde Turizmin ilk başladığı yer olarak kabul gören Kuşadası yine üzerine düşeni yaptı ve sıfıra vuran bir sektöre yeniden kendisini hatırlattı. “Üzülmeyin ülkemizde Turizm bittiyse yeniden başlayalım” dedi. Çekirdekten yetişme doğuştan Turizmci olan Kuşadası halkının gülen yüzüyle .

Ülkemizin Turizmi belki 2020 yi kaybetmiş olabilir ama en azından Mesleki dayanışma ve gücümüzü kaybetmediğimizi görmek bizleri ziyadesiyle memnun etti. Yüzlerce seyahat acentası ile görüşme ve konuşma fırsatı  bulduk. Herkesin tonlarca sıkıntısı ve derdi var ama şu bir gerçek Seyahat Acentalarının çelik gibi bir Sabrı ve Motivasyonu olduğunu gördük. Sorunlarımız çok olabilir, Tüm devlet erkanı bizi üzmek için elinden geleni yapıyor olabilir, Bakanlar – Makamlar seyahat acentalarını umursamıyor olabilir…. Fakat şu bir gerçek ki; Biz Seyahat Acentaları bu ülkenin Turizm çarkını çeviren manivela koluyuz. Ne yapılırsa yapılsın biz seyahat acentaları dimdik ayakta durduğumuz sürece bu gerçek değişmeyecektir. Bu sözleri gaza geldiğim için değil, meslektaşlarımın gözünde gördüğüm için söylüyorum. Konyalı genç acentalar, Muşlu kardeşler, Diyarbakırlı dostlar, Egeli kardeşler, Kapadokyalı arkadaşlar, Eskişehir, Kütahya, Trabzon kısaca ülkenin her yanından meslektaşımızın gözündeki gücü ve iradeyi gördüğümüze memnunuz.

Her açısı ve detayı düşünülmüş programı Kuşadası BTK ‘nın alnının akıyla tamamladığını, son derece profesyonelce yönettiğini belirtebiliriz. Kuşadası BTK Başkanı M. Eda Yurtcan ve tüm BTK yönetici ve çalışanlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

ŞU DÖNEMDE TÜRSAB’IN  350 KİŞİLİK İNFOSU SORUMSUZLUKTUR.!

Glory Turizm’in sahibi Selma Yılmaz ise henüz mesafenin korunmasının büyük önem taşıdığı yeni normalleşme sürecinde, 350 kişilik bir info organizasyonu düzenlenmesini TÜRSAB’ın sorumsuzluğu olarak değerlendirenlerden..

İşte Yılmaz’ın TURGÖN Platformu’nda yayınlanan çok ciddi açıklama ve görüşlerinin yer aldığı paylaşımı:

  “Maalesef 2020 yılı kayıp bir yıl olarak tarihimize yazılacak. 15 Mart 2020 tarihinden itibaren Korona virüs sebebiyle ülkemizde turizm, ticaret hayatının çoğunluğu, seyahat endüstrisi  tamamen durdu. Mayıs sonunda vaka sayıları azalışa geçtiği için 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren kademe kademe normalleşmeye geçildi.

Bu normalleşme sürecinin ikinci bir virüs  dalgası gelmezse Aralık sonlarına kadar süreceği tahmin ediliyor. Yeniden eski halimize dönmemiz tamamen vaka sayının azalmasına ve virüs yüzünden ölümlerin bitmesine bağlı. Vaka sayımız yüksek olduğu gerekçesi ile Avrupa Birliği henüz Türkiye’ye turizm amaçlı geliş ve gidişe izin vermiyor. Şu anda shengen vizesi ile çıkışlar yasak. Bu durumda uçak bileti satan seyahat acentelerinin hiçbir satışı yok ve çoğunluk seyahat acenteleri ofislerini  henüz açmadı.

Bugünlerde  işsiz güçsüz oturuyorsak vaka sayıları fazla olduğu için Avrupa’nın sınırları Türk vatandaşlarına açmaması yüzündendir. Shengen vizeli  çıkışa izin çıkmadığı sürece de uçak bileti satan seyahat acenteleri kapanacak.. Acentenin açık kalması sadece masraf ve gider demektir.

Sağlık Bakanlığımız vaka sayılarının azalması için her türlü toplantı ve gruplaşmadan vazgeçilmesi gerektiğini devamlı beyan ederken; pandemi süresince sesi çıkmayan, ortalarda gözükmeyen,  üyelerinin pandemi sırasında ne yaptıklarını öğrenmeye dahi tenezzül etmeyen meslek örgütümüz info gezisi ile ortaya çıktı.!

 Sanki ülkemiz vaka sayısı sıfırlanmış veya 20-25 civarına inmiş, temas nedeniyle bulaşıcılık sorunu bitmiş gibi 350 kişilik info yapıyor.!!! Gezi fotoğraflarından sosyal mesafenin yeterli olmadığı, otobüslerde ve yemeklerde yanyana oturulduğunu görüyoruz. Gezi nedeniyle kaç kişiye Korona virüsü bulaştığını ancak test yapılırsa öğrenebiliriz /öğrenebilirdik. Test yapılmadığı için pek çok katılımcı meslektaşımız taşıyıcı durumuna geçmiş olabilir. Ayrıca  gezinin sonunda katılımcı olan  birkaç meslektaşımız da halen karantinada!!

Virüsün ölümcüllüğünün azaldığı halk arasında söylense de  normalleşme başladığından bu tarafa yoğun bakım sayılarında artış olduğu da bir gerçek .Virüs bağışıklığı güçlü kişilere fazla etki etmese bile kronik rahatsızlığı, bağışıklığı zayıf olan kişiler ve de 65 yaş üzerinde tehlikeli ve istenmeyen sonuçlar verdiğini biliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Selma Yılmaz şu dönemde 350 kişiyi biraraya getirmenin kesinlikle büyük bir sorumsuzluk olduğunu vurguluyor. Ve TÜRSAB’ın pandemi krizinde seyahat acentalarının kapanmaması için gerekenleri yapmadığına dikkat çekiyor. Bu konuyu haber yaptığımız için de teşekkür ediyor.

ŞİMDİ BUTİK İNFOLAR DÖNEMİ…

Asker uğurlamalarının yasaklanması, geçtiğimiz gün İstanbul’da 150 kişilik yat partisinin emniyet güçleri tarafından sonlandırılması ve mekan sahiplerine ceza kesilmesi bu konudaki hassasiyete somut  örnekler.. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın her gün düzenli olarak maske ve mesafe uyarısında bulunması salgını kontrol altına alma ve önleme açısından büyük önem taşıyor. Bildiğimiz tek çıkış yolumuz bu mesafe. Ayrıca bu dönemde turizmcilere info yapılmasına karşı değiliz, elbette turizmin çarkının dönmesi için yapılması da gerekiyor ama yüzlerce turizmciyi ulusal çapta düzenlenen tek infoda toplamak yerine, katılımcı sayısına dikkat edilen butik infolar yapılması şimdilik daha doğru bir yaklaşım olacağı görüşündeyiz.

Turgön Gündemi olarak yayınladığımız info değerlendirmesine yönelik haber ile ilgili Turizmci Bülent Bek, yayın hakkında sert eleştirilerde bulunurken; Selma Yılmaz, konuyu gündeme taşıdığımız için teşekkür ediyor. Bizim görevimiz her zaman olduğu gibi her türlü görüşe tarafsız bir anlayışla yer vermek. Ayrıca TÜRSAB Yönetiminden konu ile ilgili açıklama gelirse de yayınlamaktan memnuniyet duyarız. Hepimiz ülke turizmi için çalışıyoruz, ortak noktamız bu, farklı görüşleri de her zaman saygıyla karşılar ve yayınlarız.

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL