Güncel

Bodrum’un yeni tanıtım hamlesi dijital odaklı

Küresel salgın nedeniyle değişen turizm algısına hitap edecek, dijital platformlarla uyumlu bir tanıtım stratejisini hayata geçirmeyi planladıklarını belirten Bodrum Belediye Başkanı Aras,  “Bodrum’un potansiyelini doğru ifadelerle ülkemize ve dünyaya anlatabilmek..

Bodrum’un yeni tanıtım hamlesi dijital odaklı

Küresel salgın nedeniyle değişen turizm algısına hitap edecek, dijital platformlarla uyumlu bir tanıtım stratejisini hayata geçirmeyi planladıklarını belirten Bodrum Belediye Başkanı Aras,  “Bodrum’un potansiyelini doğru ifadelerle ülkemize ve dünyaya anlatabilmek çok önemli.” dedi.

BOTAV Bodrum Tanıtma Vakfı’nın Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantısında konuşan   Bodrum Belediye Başkanı ve Bodrum Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aras; “24 yıllık bu vakıfta bodrum turizmcileri, Bodrum’un tanıtımı için çok büyük emekler vermiştir.  Geçmişte şu eksik yapıldı diye bir iddiamız olamaz. Ancak günün şartlarına tekrar uyum sağlamak için yeni trendlere uygun çalışmalar ve güncellemeler yapmak lazım” dedi.

BODRUM’U DOĞRU TANIMLAMALI VE TANITMALIYIZ…

Bodrum’un güçlü harflerle tanımlanması  ve kendini doğru bir şekilde ifade edebilmesi gerekliliği olduğunu söyleyen Başkan Aras, “3 bin 500 yıldır yaşamın var olduğu bir kentten bahsediyoruz. birçok antik kentte yaşam ölür ve orası bir kenarda kalır. Ancak Bodrum’da 3 bin 500 yıldır yaşam var.Her şey hala canlı, ne kadar önemli bir mirasın üzerinde oturduğumuzu hepimizin bilmesi lazım. Ve bunu dünyaya doğru bir şekilde anlatabilmemiz lazım. İnsanlar Bodrum’a aşıklar, burada yaşamayı seviyorlar. Bodrum’da bir mutluluk iklimi var, insanlarımız Bodrum’da yaşamaktan mutlular. Burada yaşayan insanlar Bodrum’un değerlerine sonuna kadar sahip çıkmak istiyorlar, korumak ve yaşatmak istiyorlar. Biz de bu insanların Bodrum’da varoluş nedenlerini BOTAV’ın yeni tanıtım stratejisi olarak ortaya koymak istiyoruz. Bodrum’un potansiyelini doğru ifadelerle ülkemize ve dünyaya anlatabilmek çok önemli.  işte biz yeni stratejimizi bu temeller üzerine kurduk. Öncelikle bir logo değişikliğine gittik. Yeni logomuzda BOTAV’ı Bodrum’un tantım gücü olarak tanımlamaya başladık” diye konuştu.

İŞTE BODRUM’UN ÖNCELİKLİ TURİZM STRATEJİSİ..

Bodrum için koydukları hedeflerden bahseden Başkan Aras,  “Önceliğimiz potansiyel pazar ülkelerle aramızdaki direk uçuşları artırmak. Aynı zamanda Kasım-Nisan arasında direkt uçuşları aktif hale getirerek dış hatlar terminalini 12 ay kullanılabilir duruma getirmek de öncelikli hedeflerimizden. Kruvaziyer turizminde uluslararası hatlara dahil olmalı ve deniz turizmi, termal turizm, spor turizmi, ekoturizm,tarım turizmi, sağlık turizmi gibi alternatif alanlara yönelmek zorundayız. Tüm bunları yaparken Bodrum’daki tüm paydaşları da bu stratejiye dahil etmeliyiz. Turist profili de değişiyor. 60 yaş üzeri gümüş saçlı dediğimiz turistlerin sayısı artıyor. Belirli bir gelire sahipler ve dünyayı dolaşmak istiyorlar. Y ve Z kuşağı bir diğer grup. 2040 yılına kadar bu gruba hitap eden destinasyonlar öne çıkacak. Gastronomi odaklı, macera ve nostalji arayan, kişisel hizmet beklentisi içinde olan bir grup. Teknolojiyi kullanmaya yatkın. Dijital kanalları kullanarak tatil arayışı içinde olan bir diğer grup ise bugün ‘influencer’ olarak adlandırdığımız kesim. Bu grup sadece turist değil, aynı zamanda tanıtım aracı olarak değerlendirilecek.”

SALGINLA BİRLİKTE YENİ BİR TURİZM ANLAYIŞI DOĞDU…

Küresel salgın dolayısıyla turistlerin de beklentilerinin değiştiğini belirten Başkan Aras; “Hijyen, sağlık ve güvenli tatil ihtiyaç sıralamasının üst sıralarına yerleşti. Yeni turistler artık kitle turizmi ya da deniz-kum-güneş tatili aramıyor. Otantik yerel deneyimler,macera ve farklılık istiyor. Şimdi YENİ NORMAL DÜZEN dediğimiz sürece evrilen dünyada, yeni bir turizm anlayışı doğdu. Bu süreci tanıyıp, bu düzene uygun stratejiler benimsediğimiz takdirde kazanacağız. Bu yeni stratejiye; Bodrum Turizminin Kalkınma Planı adını verebiliriz. Her kalkınma planının, bir de ihtisas komisyonu olur. BOTAV, Bodrum turizmi için belirlediğimiz kalkınma planının ihtisas komisyonudur. Hedefimiz; tüm dünyanın tanıdığı, turizm çeşitliliğiyle 12 ay boyunca talep edilen bir destinasyon olmak. Değişen turizm algısına hitap edecek, dijital platformlarla uyumlu bir tanıtım stratejisini hayata geçirmek durumundayız.

Ulaşım, trafik diğer altyapı imkanlarıyla birlikte üzerimize düşenleri yapacağız. Bodrum’un altyapısını üst yapısını sürekli geliştireceğiz. Bu konuda bütün halkımızdan anlayış ve hoşgörü de bekliyoruz. BOTAV ve Belediye çatısı altında, turizm ve yan sektörlerinden ekmeğini kazanan tüm esnaf ve girişimcilerle, doğru yatırımcılarla ve Bodrum halkı ile birlikte yapacağız” dedi.

TANITIM FAALİYETLERİ DİJİTAL ORTAMA KAYIYOR..

BOTAV Genel Sekreteri Serkan Ceylan 2019 yılı faaliyet raporunu sunarak katıldıkları fuarlar hakkında bilgiler verdi. Pandemi dolayısıyla birçok fuarın iptal edildiğini belirten Ceylan, “Gelecek yıl büyük ihtimalle, yurtdışında mevcut fuarların bir kısmı açılmayacak. Bu da tanıtım faaliyetlerinin dijitale kayması anlamına geliyor. Bu süreci en iyi şekilde geçirebilmek için, hep birlikte yeni normale uygun bir strateji belirleyip, yeni bir altyapı kurarak birlikte üstesinden geleceğimize inanıyorum” dedi.

Toplantıya, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bodrum Belediye Başkanı ve Bodrum Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Halil Özyurt, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç ve BOTAV Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL