Güncel

Yörük kültürünü yaşatan örnek bir yatırım: Beyağaç Hanay Evleri Oteli 

Geleneksel Yörük kültürüyle turizmi buluşturan rol model bir turizm yatırımı Beyağaç Hanay Evleri Oteli.. Hanay Evleri Oteli Satış ve Pazarlama Müdürü Nurettin İyice’nin “Yörük kültürüne göre yaşanılan bir otel olmasını..

Yörük kültürünü yaşatan örnek bir yatırım: Beyağaç Hanay Evleri Oteli 

Geleneksel Yörük kültürüyle turizmi buluşturan rol model bir turizm yatırımı Beyağaç Hanay Evleri Oteli.. Hanay Evleri Oteli Satış ve Pazarlama Müdürü Nurettin İyice’nin “Yörük kültürüne göre yaşanılan bir otel olmasını hedefliyoruz” açıklaması ise turizme büyük  ilham veriyor.  Nilgün ATAR-

Nilgün ATAR- turizmhaberleri.com

Covid 19 salgını ile birlikte tüm dünyada turizm tercihleri ve alışkanlıklarının değiştiği, yeni bir turizm anlayışının ön plana çıktığı döneme girdik.  Salgın tedbirleri kapsamında uzun süre evlerde kapalı kalan insanlar; betonlaşmış şehir hayatından uzak ve mesafeli, yaylalara, keşfedilmemiş şirin köylere ve doğaya odaklanmış durumda.

İşte tam da böyle bir süreçte Denizli’nin şirin ilçelerinden Beyağaç, bu günlerde doğa ve yayla turizminin yeni gözdesi olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Kartal Gölü, Topuklu Yaylası, Eşen Göleti, Boyalı Dere, Yumaklı Yaylası, Karagöl, Karaçam Anıt Ormanı gibi doğal güzelliklerle çevrili, gelenek ve kültürlerine sahip çıkan  bir Yörük yerleşimi  Beyağaç. Toprağı, havası, sessiz sakin yaşamı, huzurlu insanları, geleneksel kültürü ve yaşam biçimi ile şehirlerin gri havasından uzaklaşmak isteyenler için tam bir kaçış noktası.

HANAY EVLERİNİN TÜM ODALARI DOĞAYA AÇIK…

Oğuz Türkmen soyundan gelen Yörükler,  Denizli’nin en güzel dağlık ormanlık bölgesi olan Sandras Dağı’nın eteklerine yerleşirler ve ağaçlar içinde “beylik” anlamına gelen bölgeye “Beyağaç” adı verirler. Konar-göçer yaşamlarındaki çadırlarını yerleşik düzende eve, ardından konağa dönüştürürken  evlerinin tüm odalarını hep doğaya açık bir mimaride geliştirmişler. Önce tek katlı sonra iki katlı, odaları terasa (Hayat) açılan Hanay Evleri Mimarisi böyle oluşmuş.

ODA İSİMLERİ DOĞADAN VE İNSANDAN…

Hanay Evleri Oteli,  Beyağaç’ın ilk ve tek oteli.  Pandemi  kurallarının kolay uygulanabildiği 15 odasıyla güvenli bir ortama sahip. Hanay Evleri Oteli’nde oda isimleri ise hem doğadan hem de yerel halktan oluşuyor: “Çiçek Baba Dağı, Anıt Ormanlar, Eren Günü, Halime Özek, Hüseyin Çokal, Topuklu Yaylası, Eşen Göleti, Sandras Dağı, Boyalı Dere, Eskere, Karagöl, Yumaklı Yaylası, Ilıca deresi, Su Gözü.”

Nurettin İyice

GELENEKSEL KÜLTÜRLE BÜTÜNLEŞEN TURİZM YATIRIMI

Hanay Evleri Oteli’nin geleneksel kültürle ve turizmi tam anlamıyla harmanlayan bir anlayış ile hayata geçirildiğini görüyoruz. Üstelik Yörük kültürünü koruma ve geleceğe aktarma gibi alkışlanacak bir misyona sahip. Daha fazlasını öğrenmek istedik; Hanay Evleri Oteli Satış ve Pazarlama Müdürü Nurettin İyice ile görüştük.  İşte sohbetimizden çok umut veren, içimizi aydınlatan, “bu ülkede en zor zamanlarda bile ne güzel işler yapılıyor” dedirten açıklamalar:

 Hanay evleri projesinin çıkış noktası nedir? Bu girişim sürecini anlatır mısınız?

Hanay Evleri Projesi Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay’ın bir projesidir. Kendisi de Beyağaçlı olan Başkan Akçay, Hanay Evleri Oteli’nin, Beyağaç’ın ilk oteli olması ve yöresel mimariye özgü bir otel olması hayalini gerçekleştirebilmek için taş seçiminden peyzaj çalışmalarına kadar özen göstermiştir.

İlk zamanlar Hanay evlerine ilgi nasıldı ?.

Daha henüz inşaat halindeyken, Beyağaç‘ta halen kullanılmakta olan bahçeli, hanay evlerinin mimarisinden esinlenerek yapılmakta olan taş binalardan oluşan otel, ilgi odağı olmaya başlamıştı. Otelin açılmasıyla, çevrenin boya ağaçları, karaçamlarla kaplı olması, 60 metre uzaklıktan geçmekte olan Akçay Deresi’nin tamamladığı görsellik, hiç eksilmeyen kuş cıvıltılarının oluşturduğu huzur ve dinginlik ortamı her konaklayan misafiri mutlu etmeye devam etmektedir.

GRUBA ÖZEL PAKET PROGRAMLAR YAPIYORUZ..

Covid 19 sürecinde tatil tercihleri ve alışkanlıklarının doğa, yayla turizmi yönünde değişmesi, Hanay Evleri Oteli’ne yönelik ilgiye nasıl yansıyor?

Covid-19 sürecinde artık insanlar kalabalık ortamlardan kaçınır oldu. Hanay Evleri Oteli’nin sadece 15 odaya sahip olması, odalar ve taş binalar arasının ve bahçenin geniş yapılanması, mesafeli ve güvenli bir ortamda tatil yapmayı tercih edenler için çok elverişli. Otelin tüm odalarını dolduracak şekilde 30-35 kişilik arkadaş veya akraba grupları oluşturularak, menüsünden çevre gezilerine kadar gruba özel paket programlar (Tailor made) da hazırlanabiliyor. Böylelikle, pandemi endişelerinden uzak bir şekilde, sevdiklerinizle kendi planlamalarınıza göre tatil yapabilme fırsatı yakalamış olmak mümkün.

 YÖRÜK KÜLTÜRÜNE GÖRE YAŞANILAN BİR OTEL 

Yörük kültürünü yaşatma misyonu ile yola çıkılan bu projede kısa ve uzun vadede hedefleriniz nedir?

Beyağaç, bir Yörük Yerleşimidir. Bu sebeple, Hanay Evleri Otelinde Yörük Kültürünü yemeğiyle, müziğiyle, dokuma sanatıyla yaşatma konsepti oluşturulmaktadır. Otelde Yörük Dokuma Kültürünü örnekleyebilecek heybe, çul, çuval, yazgı, kolan gibi dokuma ürünleri yanı sıra kolan dokuma araç gereçleri de sergilenmektedir. Yörük Yemekleri sunulan akşam yemeğinden sonra, UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” Listesine alınan Halime Ökte’nin kendi elleriyle yaptığı bir Yörük Çalgısı “Sipsi”  dinletisiyle, yerel hikayeleri olan türkülerin söylenmesiyle ve Yörük Dokuma türü olan Kolan Dokumasının öyküleriyle anlatımı gibi farklı animasyonlarla yöresel, geleneksel zenginlikler sunulmaktadır.

Kısa vadede bunlar yapılırken, uzun vadede Yörük Dernekleriyle beraber çeşitli etkinlikler, şenlikler düzenlenerek Hanay Evleri Oteli’nin Yörük Kültürüne göre yaşanılan bir otel olması sağlanacaktır. En büyük hedeflerimizden biri de iki yıla kadar açılması planlanan Beyağaç Meslek Yüksek Okulu’nda kırsal turizmle Yörük Kültürünü özdeşleştiren bir bölümün açılmasını sağlamaktır.

YÖRÜK DERNEKLERİNİN SAYISI 300′ E ULAŞTI AMA…..

 Yörük kültürünün ülke genelinde yaşatılması konusunda görüşlerinizi paylaşır mısınız? Yörükler kültürlerinin geleceğe aktarılması konusunda çok umutsuz.  Bu çok önemli ve kadim kültürün yaşatılması için neler yapılması gerekiyor?

Yörük Kültürünün ülke genelinde bilinirliliğinin sağlanması, yaşatılması için koordineli çalışmalar ve etkinlikler yeterince yapılamamaktadır. Ülkemizde, bu kadim kültürün varlığının sürdürülebilmesi amacıyla kurulan derneklerin sayısı 300’e ulaşmıştır. Isparta ve Mersin’de “Yörük Kültürü ve Uygulama Enstitülerinin” kurulmuş olması sevindiricidir. Konuyla ilgili araştırmacı akademisyenlerin yetiştirilmesi, köklü arşiv çalışmalarının yapılması ve bunların sosyal medyada özellikle gençler üzerinde farkındalık yaratarak ilgi ve algı oluşturulması bu kültürün geliştirilerek geleceğe taşınması için çok faydalı olacaktır.

ÖNERİ: YÖRÜK TATİL KÖYLERİ TURİZME KAZANDIRILABİLİR..

Türklerin göçebe veya yarı göçebe yaşayışı ve düşünüşünün adı olan Yörük/Türkmenlik; kaynağını çevre, hayvan ve insan sevgisinden alır. Bu geleneğin evrensel olabilecek değerlerinin tespit edilerek düşünsel ve kültürel bir varlık olarak canlandırılması Türk kültürü açısından kıymetli olacaktır. Hanay Evleri Oteli olarak küçük çaplı olarak başlattığımız girişimimiz, Yörük yaşamının sergilenebilmesi, yaşanabilmesi adına küçük tatil köylerinin kurulması girişimlerine kadar geliştirilebilir, konu alternatif bir turizm anlayışı içinde ele alınarak günlük hayat içinde canlandırılabilir. Bu yolla Türk Kültür hayatının zenginliği; hem gelecek kuşaklara, hem de yabancı turistlere gösterilebilir, aktarılabilir.

www.hanayevleri.com/beyagac

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL