Kültür-Sanat

Anadolu Medeniyetleri, İstanbul Havalimanı Müzesi’nde

Tanıtım stratejilerinin çeşitlendirilmesi kapsamında kültür ve sanat mekanı da olarak tasarlanan İstanbul Havalimanı Müzesi; “Türkiye’nin Hazineleri; Tahtın Yüzleri” isimli sergi ile Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un katılımıyla açıldı. Kültür ve..

Anadolu Medeniyetleri, İstanbul Havalimanı Müzesi’nde

Tanıtım stratejilerinin çeşitlendirilmesi kapsamında kültür ve sanat mekanı da olarak tasarlanan İstanbul Havalimanı Müzesi; “Türkiye’nin Hazineleri; Tahtın Yüzleri” isimli sergi ile Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un katılımıyla açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu diğer ilgililerin katılımıyla düzenlenen törende müze ile birlikte “Türkiye’nin Hazineleri; Tahtın Yüzleri” isimli sergi de ziyaretçileriyle buluştu.

Turizm gelirlerini arttırmak için yeni stratejileri devreye almaya başladıklarını,  tanıtım stratejilerinde yaptıkları değişiklikler kapsamında  geçen sene Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansını hayata geçirdiklerini belirten Bakan Ersoy, “Daha profesyonel, turizm sektörünün de yönetiminde yer aldığı bir sistemi ki dünyada 100 yıldır kullanılan bir sistemi, Türk turizm hayatına kazandırmış olduk. Tanıtım stratejilerinde çeşitliliğe giderken de özellikle yeni stratejileri devreye aldık. Bu stratejilerden bir tanesi de bugün açılışını hep beraber yaptığımız İstanbul Havalimanı Müzesi.” dedi.

ANADOLU FARKINDALIĞI YARATMAK İÇİN MÜZEDE TANITIM…

Müzenin havalimanıyla birlikte yolcular için yeni bir cazibe noktası olmasını hedeflediklerini dile getiren Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“Türkiye’deki, Anadolu’daki bütün medeniyetleri anlatan eserleri bir araya getirdiğimiz bir müzeyi hayata geçiriyoruz. Türkiye’ye gelen yabancı misafirin 3’te biri İstanbul Havalimanı’ndan giriş yapıyor ve bu misafirler geçen yıl 15 milyonu bulmuştu. Türkiye’ye getirmeyi başardığımız ama İstanbul’a girmeden başka bir ülkeye transit geçiş yapan bir 15 milyon misafir daha vardı. Şimdi Türkiye’ye gelip, İstanbul’a indikten sonra başka bir ülkeye gidecek misafirin aklını çelmek, Anadolu’nun farkındalığını oluşturmak için böyle bir projeyi hayata geçiriyoruz.”

Bakan Ersoy, İstanbul gibi destinasyonlara her yıl ya da bazen yılda iki kez gelen devamlı misafir kitlelerinin olduğunu belirterek, bu kitleler adına da müzenin konseptini farklı kültür zenginlikleriyle her yıl değiştireceklerini sözlerine ekledi.

“Türkiye’nin Hazineleri; Tahtın Yüzleri”

İstanbul Havalimanı Müzesi’nde ziyaret edilecek ilk sergi olan “Türkiye’nin Hazineleri; Tahtın Yüzleri” koleksiyonunda, insanlık tarihinin bilinen ilk barış antlaşması “Kadeş Antlaşması” ile Osmanlı sultanlarına ait “Tılsımlı Gömlekler-Kaftanlar” gibi ilgi çekici pek çok eser ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Anadolu medeniyetlerinin dünya kültür tarihine miras olarak sunduğu eserlerin yer alacağı müzede, çocuklar için de bölümler bulunuyor. Müzede çocukların Türk kültürünün değerli parçalarını keşfetmesini sağlayacak interaktif oyun ve uygulamalar bulunuyor.

İstanbul Havalimanı Müzesi-Göbekli tepe

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL