Güncel

Turizmde Yarından 2050 Yılına Doğru

“Uzak yarınların değil, hemen yarının turisti olacak “Z” kuşağını tanımadan, taleplerine kulak vermeden yarının turizmini planlanamayacağına dikkat çeken yazarımız A.Nejat Şardağı turizm endüstrisinde yarının politikalarına ışık tutuyor. A.NEJAT ŞARDAĞI Turizmde..

Turizmde Yarından 2050 Yılına Doğru

“Uzak yarınların değil, hemen yarının turisti olacak “Z” kuşağını tanımadan, taleplerine kulak vermeden yarının turizmini planlanamayacağına dikkat çeken yazarımız A.Nejat Şardağı turizm endüstrisinde yarının politikalarına ışık tutuyor.

A.NEJAT ŞARDAĞI

Turizmde Yarından 2050 Yılına Doğru

 A’dem’den Z kuşağına, insanoğlunun Afrika’dan başlayan, kimi zaman yiyecek av peşinde, kimi zaman daha uygun koşullarda yaşama dürtüsü veya ganimet peşinde başlayan yolculuğu, kah göç, kah fetih dense de gereksinim sonucu ortaya çıkmış bir maceradır.

Günümüzde siyasi sınırlar belirlendiği için bu macera, siyasi, ekonomik veya doğal afetler nedeni ile sığınma/iltica olarak adlandırılsa da genellikle dönüşü olmayan bir yolculuk söz konusudur.

Turizm ise başlangıcı ve sonu belirlendiği için  macera nitelikli olmayan gerek başka diyarları gerekse gidilen ülkelerin kültürlerini tanımak veya sadece tatil amaçlı bir yolculuktur diyebiliriz sanırım.

Tamtam, duman, yazı ile başlayan haberleşme (iletişim), bilgi paylaşmanın temelini oluşturmuş, ilk TV haber kanalı CNN adeta bir çığır açmış, bugünün teknolojisi ise insanoğlunun iletişime olan gereksinimini karşılayan en önemli kaynak haline gelmiştir.

2000’li yılların başına kadar dünyanın en büyük 500 şirketinin ilk sıralarında petrol ve sanayi devleri yer alırken, şimdilerde iletişim ve bilişim devleri başı çeker olmuştur.

Dünyanın en büyük endüstrisi olan turizm, bu araçları en verimli şekilde kullanırken, biz neredeyiz?

1990’lı yılların ikinci yarısında,  iletişim ve bilişim teknolojilerini öğrenme aşamasında olan ülkemiz  “X” kuşağı YUPPİ’lerinin, GSM  operatörlerinin iletişimde çığır açacağını kavrayamaması, milenyumda 1 milyon aboneye ulaşmayı hedefleyen yabancı operatörlerin, 10 milyonlara varınca nerede ise şapkalarını havaya atması karşısında, herhalde dizlerini dövmesine yol açmıştır. Şimdilerde kimisi emekli olmuş ama büyük çoğunluğu ülkenin karar vericilerinden olan  o dönemin yuppileri sorun-çözüm tartışırken bırakın “Z” kuşağını “Y”leri bile nerede ise yok sayıyorlar.

Oysa “Z” kuşağı, iletişim ve bilişim teknolojilerini, tarımdan sanayi ve hukuk alanına, hatta kısaca her alanda kullanan, 68 veya 78’lilerden çok daha fazla özgüveni yüksek, apolitik söylemlerine karşı özgürlüklerini sonuna kadar savunan, hemen her zeminde iletişim kuran, sürdürülebilirliği kavramış, bizim kirlettiğimiz doğayı kurtarmaya çalışan bizim çocuklarımız ve torunlarımızdır.

Uzak yarınların değil, hemen yarının turisti olacak “Z” kuşağını tanımadan, taleplerine kulak vermeden yarının turizmini planlayamayız.

Birleşik Devletler ile Anglosakson ülkelerde başlayıp hemen sonrası 2015 yılında Fransa’nın turizmde yeni hedef kitle olarak “Z” kuşağını alması, özellikle turizm teorisyenlerinin, iletişim ve bilişim tekniklerini nasıl değerlendirdiklerini de göz önüne sermektedir.

Yarını planlarken öncelikle Y ve Z kuşaklarını karşılaştırarak tanımanın, her çaldığında GrahamBell’in sevgilisine  adeta seslenerek AlessandraLolitaOswaldo (ALO) dediğimiz telefonun aynı zamanda bir bilgisayar ve kamera olduğunu daha iyi kavramamıza yol açacaktır.

Akıllı telefonların turizm için kullanımı, Z Kuşağı ve Y Kuşağı 2018;

Akıllı telefonu kullanma Z Kuşağı Y jenerasyonu
İlham arayışı % 68 % 61
Araştırma % 46 % 45
Rezervasyon % 32 % 33
Gezi sırasında % 79 % 75

Kaynak: Expedia Grubu Medya Çözümleri

Gezi sırasında bütçe dökümü (% olarak) 2018;

Z Kuşağı (%) Y jenerasyonu (%)
Otel 22.5 25.6
Uçak 20.2 19.8
Yemek 16.4 16.2
Taşımacılık 11.4 10.3
Alışveriş yapmak 11.1 10.5
Ziyaretler 11.0 10.6

Kaynak: Expedia Grubu Medya Çözümleri

Bu çalışma başka bir şey ortaya koyuyor;

Z Kuşağı üyeleri yeni plajlar keşfetmekte dahil olmak üzere yeni deneyimler yaşamayı seviyor.

Y kuşağının % 54’ü sejur için sahili, Z  kuşağının ise %65’i sahili tercih etmektedir.

Bleisure; İngilizce, Business ve Leisure kelimelerinden türetilmiş bir neolojizm olup, Z kuşağının sejur için tercihini ifade etmektedir. Z’ler, Y kuşağına göre henüz bir aile kurmadıkları ve sorumluluklarının daha az olması nedeni  ile daha uzun süreli  tatil ve iş programlarını hedeflemektedirler.

Merkezi ve yerel yönetimlerin yarının turizm politikalarına,  alıntı yaparak önerilerde bulunmanın objektif olmayacağı kanaati ile bu konuyu derinlemesine araştıracaklara kaynak sunabilmek adına konuyla ilgili adresleri vermenin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

İlave etmek istediğim, ülkemizin cazibe merkezi olabilmesi için kendi Z kuşağımızın diğer ülkelerin Z kuşağı ile diyalog halinde ve o ülkelerin çağdaş sosyologları ile beraber çalışmalarıdır. Bu yöntem yabancı tur operatörlerinin egemenliğinden kurtulmanın yolunu açacaktır kanısındayım.

İlgili linkler:

http://www.nouveautourismeculturel.com/blog/2015/08/07/generation-z-les-voila

http://www.quotidiendutourisme.com/i-tourisme/la-generation-z-nouvelle-cible-de-lindustrie-touristique/187190

https://www.hotelleriejobs.com/fr/news/21181-les-y-vous-ont-surpris-attendez-de-rencontrer-les-z

http://generation-z.fr/

http://generation-z.fr/gen-z-le-rapport-cassandra/

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL